We’ve updated our Terms of Use to reflect our new entity name and address. You can review the changes here.
We’ve updated our Terms of Use. You can review the changes here.

Aivita Putni​ņ​a: Main​ī​ties ar ķerme​ņ​a da​ļ​ā​m – no sirds uz sirdi

from Black Market Riga 2014 by Satori

/
  • Streaming + Download

    Includes high-quality download in MP3, FLAC and more. Paying supporters also get unlimited streaming via the free Bandcamp app.
    Purchasable with gift card

      name your price

     

about

Aivita Putniņa ir ieguvusi doktora grādu antropoloģijā Kembridžas Universitātē. Viņa ir Latvijas Universitātes Bioētikas un biodrošības centra direktore un vada studiju programmas Kultūras un sociālajā antropoloģijā. Aivita ir publicējusi rakstus par dzimumu, ģimeni, ķermeni, bērna dzimšanu, medicīnas biotehnoloģijām un bioētiku. Viņa ir autore Pasaules Veselības organizācijas ziņojumiem par reproduktīvo veselību un par veselību un vardarbību Latvijā.
19. gadsimtā tāds vārds kā "ķermenis" latviešu valodā nemaz neeksistēja, tā vietā lietoja vārdus "miesa", "rumpis" un "augums", kurus neizbēgami pavadīja kulturālas un sociālas konotācijas. Jaunais vārds bez papildu nozīmēm tika radīts, lai akcentētu cilvēku ķermeņu bioloģisko vienlīdzību, un līdz ar šī vārda rašanos dzima ideja par mainīšanos ar ķermeņa daļām. Lai gan ksenotransplantāciju un "no cilvēka uz cilvēku" transplantācijas sāka veikt aptuveni vienā laikā, ideju par ksenotransplantāciju sabiedrība joprojām nav pilnībā pieņēmusi. Tomēr gadījumi, kad orgāni vai šūnas tiek transplantēti no viena cilvēka citam – gan no dzīva cilvēka, gan no tāda, kuram iestājusies smadzeņu nāve –, sabiedrībā izraisa daudz plašāka diapazona reakcijas un diskusijas. Ir vairāki strīdīgi jautājumi, kas saistīti ar orgānu tirdzniecību: vai vajadzētu atļaut pārdot daļu no savas aknas vai nieres, vai arī orgānus drīkst tikai dāvināt? Vai ir labi pieņemt orgānu no dzīva donora, kas ir ģimenes loceklis, lai gan ķermenis var to nepieņemt, bet radiniekam var pasliktināties dzīves kvalitāte? Vai jūs iebilstu pieņemt orgānus no cilvēkiem, kam ir psihiski traucējumi? Bet no narkomāniem? Kā atdarīt cilvēkiem, kas ziedojuši savus orgānus, lai arī šie ziedotāji ir anonīmi? Kāda vāciete, kurai transplantēta sportistes plauša, sākusi skriet, lai jaunais orgāns justos labi, bet kāda kundze tepat Latvijā katru vakaru sarunājas ar savu transplantēto nieri, lai tā justos "gaidīta", – šie ir tikai daži piemēri, kas raksturo paradoksu – vārds "ķermenis" tika radīts, lai ķermenis kļūtu "anonīms", taču šobrīd ne tikai ķermeņi, bet visi tajos esošie orgāni līdz ar sevi nes lielu sociālo bagāžu.

credits

from Black Market Riga 2014, released July 13, 2014

license

tags

about

Satori Riga, Latvia

contact / help

Contact Satori

Streaming and
Download help

Report this track or account

If you like Satori, you may also like: